13 Aralık 2018 Perşembe - 06:52:37

SON DAKİKA

MESİR FESTİVALİ NİN ARDINDAN

ERTUĞRUL AYTAÇ

2 Mayıs 2018 Çarşamba | 472 Okunma


Hastalığımdan dolayı Manisa’nın bir çok güzelliğini, tarihi adetlerini maalesef bu sene kaçırdım. Bunlardan en önemlisi de 478’inci kez yapılan ve Pazar günü saçım töreni ile sona eren   Manisa Mesir Macunu Festivali , siz de takdir edersiniz ki bu halimle korteje katılmam ve yürümem mümkün değil. Manisa Büyükşehir Belediye televizyonu kortej dahil tüm töreni canlı yayınladı .Allah razı olsun ben de kendimi adeta törene katılmış gibi hissettim. Cengiz Başkan bu işi iyi biliyor. Kurduğu bu televizyonla Manisa’nın tanıtımına büyük bir katkı sağlıyor. Yapılan yorumları oğlum Gökhan bana okuyor oradan biliyorum. Dünyanın dört bir yanında yaşayan Manisalılar internet aracılıyla Manisa’ya olan özlemlerini gideriyor ayrıca Manisalı olmayanlarda Manisa’mızı tanımış oluyor.

Gelelim Mesir Macunu Festivaline bu sene ülkemizin içinde bulunduğu durum göz önüne alınarak Manisa Valiliğimiz, Büyükşehir Belediyemiz, Şehzadeler Belediyemiz, Manisa Mesiri Tanıtma Derneğimiz ve İl Kültür Turizm Müdürlüğü’müzden oluşan mesir komitesi böyle bir karar aldı. Bu nedenle Mesir’in eğlence boyutu ve konserler yapılmadı. Ama kortej ve saçım töreni her zaman olduğu gibi coşkuluydu. Festivale Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, eşi Şeyda Ergün, kızları Merve Ergün ve Hande Ergün Anlı, Manisa Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Çiçekli, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin, Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, Sarıgöl Belediye Başkanı Necati Selçuk, Manisa'yı Mesiri Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık, Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Aytaç Yalçınkaya, MASKİ Genel Müdürü Yaşar Coşkun, Genel Sekreter Yardımcıları Yılmaz Gençoğlu, Mustafa Genç, MHP İl Başkanı Erkan Öztürk, MASKİ Genel Müdür Yardımcıları, Manisa Milletvekilleri, Büyükşehir Belediye Meclis üyeleri, Büyükşehir Belediyesi ve MASKİ daire başkanları, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, konuk ülkelerin temsilcileri katıldı.

UNESCO'nun Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'nde yer alan Manisa'nın 5 asıra yaklaşan geleneği Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali ‘nde bu yıl Sultan Cami minareleri başta olmak üzere 40 noktadan 6 ton mesir saçıldı. Manisa Valiliği önünden başlayan kortej yürüyüşüyle başlayan saçım töreni Sultan Camii minare ve külliyetlerinden halka şifalı mesir macunlarının saçılması ile son buldu.

Ben buradan başta mesir komitesi olmak üzere festivale emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İnşallah çok daha coşkulu festivalleri hep birlikte yaşarız

 

ERTUĞRUL AYTAÇ

2 Mayıs 2018 Çarşamba | 472 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

SPORCU BAŞKANDAN AMATÖRE DEV DESTEK
SPOR
Manisa Büyükşehir Belediyesi, amatör spor kulüplerine yaptığı maddi desteklerine bir yenisini daha ekledi.
12.12.2018

80

VALİ DENİZ GAZİLER DERNEĞİ'Nİ AĞIRLADI
SIYASET
Vali Ahmet Deniz, bir ay önce Manisa'da göreve başlaması nedeniyle ‘hayırlı olsun' ziyaretinde bulunan Türkiye Muharip Gaziler Derneği Manisa Şube Başkanı Şener Tarım ve yönetimini makamında ağırladı.
12.12.2018

78

GAZETECİLER CEMİYETİ'NDEN BAŞKAN ÇERÇİ'YE ZİYARET
SIYASET
Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen genel kurul ile Manisa Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı'na seçilen Ali Filizkan ve yönetimini ağırladı.
12.12.2018

80

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks