15 Aralık 2018 Cumartesi - 17:24:56

SON DAKİKA

AKP NASIL ATATÜRKÇÜ OLDU?

NACİ AKIN

8 Kasım 2017 Çarşamba | 1414 Okunma


            Yarın 10 Kasım. Atatürk’ün ebediyete intikal edişinin 79. Yıldönümü. Yarın gene siyasilerin bir kısmı inanmadıkları, hamaset dolu sözler sözleri söyleyecekler. Gazetelerde, köşe yazılarında da aynı minvalde yazılar yer alacak. Anıtkabir her yıl olduğundan daha fazla ziyaretçi akınına uğrayacak, televizyonlar rakamlar verecek. Tartışma programlarında Atatürk konuşulacak. Muhtelif toplantılar düzenlenecek ama çoğu meselenin özünü ıskalayacak, Atatürk’ün gerçek hedef ve idealleri göz ardı edilecek. Herkes kendi siyasi görüşü, ideolojisi ve bakış açısı yönünden Atatürk’ü tanımlayarak bir tarafa çekiştirmeye çalışacak.

            Oldum olası, dini, Atatürk’ü ve etnik milliyetçiliği politikalarının merkezine koyan siyasi hareketlerden uzak durmuşumdur. Zira toplumun ortak değerlerini nalıncı keseri gibi kendine yontan zihniyetten de, toplumu ayrıştıran zihniyetten de hiç hoşlanmam. Toplumun ortak değerlerinin siyasete malzeme yapılmasını da siyasi ahlaksızlık olarak görürüm.

            Anadolu’nun en ücra kasabalarında bile bir esnaf dükkanına, kahvelere, işyerlerine girseniz Atatürk’ün resmini görürsünüz. Herkes kendi inancına, görüşüne, meşrebine uygun bir resim asar. Kiminde kalpaklı, kiminde kasketli, kiminde asker kıyafetli, kiminde fraklı, kiminde dua ederken, kimi sakallı, bıyıklı, kimi de sinek kaydı. Bazısı cephede, bazısı kürsüde, halkın arasında, çocuklarla, kadınlarla, mecliste, trende hepsi farklı farklı. Anlayacağınız herkesin gönlüne göre bir Atatürk vardır.

Benim en anlamlı bulduğum resmi ise 23 Nisan 1920’de B.M.M’nin açılışındaki dua ederken olan resmidir. Nedenine gelince o resim Türk milletinin tamamına yakının hislerine tercüman olmaktadır. Başındaki kalpağı emperyalizme karşı direnişi örgütleyen, ulusal kurtuluş hareketimizin yılmaz komutanı Gazi Mustafa Kemal’i işaret etmektedir. Elbisesi ve kravatı yüzünü batıya dönmüş çağdaş yönünü gösterir. Allah’a açılan avuçları, inançlı bir Müslüman ve toplumun inanç değerlerine saygılı bir lider olduğunu ortaya koyar. Yanında fesli takım elbiseli çağdaş siyasetçiler, üniformalı askerler, başta Müftü Rifat Efendi (Börekçi) olmak üzere cüppeleriyle din adamları, eşraftan ve halktan kimseler bulunmaktadır. Bu da göstermektedir ki; Mustafa Kemal toplumun her kesimini kucaklayan, ayrıştırmayan, bütünleştiren gerçek bir önderdir ve onun için milli egemenlik her şeyin üstünde gelir. O yüzdendir ki; bu resmi toplumun her kesimine hitap edebilecek nitelikte bulurum.

Öteden beridir, Atatürk’ü inançsız ve onun kurduğu Cumhuriyetin temel ilkelerinden laikliği dinsizlik olarak nitelemeye çalışanların olduğu malumdur. Ancak son 15 yıldır bu iş iyice azıtmıştır. Kimi yandaş televizyonlarda sözde tarih programları türemiş, aleni Cumhuriyete ve kurucularına aşağılayıcı sözler sarf edilir hale gelmiştir. Kimi meczuplar, Atatürk’e ve ailesine dil uzatmışlar deli lakaplı, fesli bir meczup Atatürk’ün cenaze namazının kılınmadığı safsatasını bile uydurabilmiştir. Oysa Atatürk’ün cenaze namazının ayrı zamanlarda, hem de üç kez kılındığı resmi kayıtlarda mevcuttur.

Mustafa Kemal’e göre laiklik din ve vicdan hürriyetinin teminatıdır. O, halkın dinini, diyanetini hurafelerle yanıltılmadan öğrenmesini istemiştir. O yüzden yüce kitabımızı Kuran-ı Kerimin tefsirini Elmalılı Hamdi Yazır’a yaptırmıştır. Atatürk bizzat kendi okuduğu hutbe ile Türkiye’de adına hutbe okunan ilk ve tek devlet başkanıdır(7 Şubat 1923 Balıkesir Zağanos Paşa Camii).

Öyle veya böyle, Atatürk bugün dahi eşi, emsali çıkmamış, mazlum milletlere örnek olmuş bir dünya lideridir. Bu milletin bağrından çıkmış, milletin makus talihini çevirerek hürriyet ve bağımsızlığa giden yolu açan bir kahramandır. Milletin gönlünde yer etmiş, bütün karalamalara, ihanetlere, aşağılamalara rağmen kimse onu milletin gönlünden silip atamamış, aksine katlanarak artan bir sevgi seli oluşmuştur.

Bugün bu artan sevgiden medet umanlar var. Bu millet iki ayyaş ifadesini, demir ağlar sözde diyenleri, onu diktatör ilan edenleri, türlü çeşitli iftiralar atanları unutmadı. Onun ve onun ardından gelenlerin bıraktığı eserleri elden çıkaranları unutmadı. Peki hal böyleyken “Aziz Atatürk”e nasıl geldik?

Türkiye’de siyaset yeniden şekilleniyor, milletin değerlerine sahip çıkılıyor. Milleti ayrıştırma, kutuplaştırma politikaları artık işe yaramıyor. Millet artık birlik ve beraberlikten, ortak değerlere sahip çıkmaktan yana net tavrını ortaya koyuyor. Bu tavır, bu anlayış, bu birliktelik merkezde, orta yolda birleşmeyi gerektiriyor.

AKP de bunu gördü. Kamuoyunun tepkisini çekmiş, itici, FETÖ bağlantısı izlenimi uyandıran, yolsuzluk söylentileri ayyuka çıkmış, kendi ifadeleriyle metal yorgunu olan unsurları tasfiye ediyorlar. Binalarına Atatürk posteri asıyorlar, aziz Atatürk sözünü ağızlarından düşürmüyorlar. Öyle ki; yandaş sözcüleri bile buna hemen ayak uydurdular. Yarın görürsünüz, bütün yandaş basın Atatürk’e methiyeler yağdıracaktır. Parti sözcüleri, nutuklar atacaklar, Atatürk’ü göklere çıkaracaklardır, yalandan gözyaşı da görürseniz sakın şaşırmayın. Buna belki Perinçekgiller inanır ama bu millet inanmaz.

AKP’nin bu hamlesi, toplumun büyük çoğunluğunun kümelendiği merkez sağdaki boşluğu görmesindendir. Dahası, laik görünümlü Ak kadınlarla Sayın Akşener’i vurma stratejileri geliştirmektedir. Peki yeni kurulan İyi Parti AKP’nin bu hamlelerine cevap verebilecek karşı hamleleri yapabilecek midir? Şimdilik görünmüyor, bugün atanan 35 il başkanı merkez sağ imajını güçlendirmiyor, aksine MHP taklidi yakıştırmasını güçlendiriyor. Merkez sağın asıl temsilcileri ise yerlerinden bir türlü kalkıp harekete geçmiyorlar. Son pişmanlık fayda vermez benden söylemesi.

Bir son not da merhum Adil Aygül için. Onu geç tanıdım ama dürüstlüğü, beyefendiliği, mütevazılığı ile Manisalıların gönlüne girmesini bilmişti. Merkez sağda birlik için DYP-ANAP birleşmesinde aktif görev üstlenmişti. Bu birleşmeye çomak sokanlara da öfkeliydi, zaman zaman dertleşirdik, aynı görüşleri paylaşıyorduk. Allah rahmet eylesin Manisalıların başı sağolsun.

Kalın sağlıcakla…

NACİ AKIN

8 Kasım 2017 Çarşamba | 1414 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

MANİSA'NIN ULAŞIMI MASAYA YATIRILDI
GÜNDEM
İl genelinde gerçekleştirdiği Ulaşımda Dönüşüm Projesi ve Ulaşım Master Planı ile Manisa'da ulaşım noktasında önemli adımlar atılmasını sağlayan Manisa Büyükşehir Belediyesi bu doğrultuda çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor
14.12.2018

137

YEREL SEÇİM İÇİN İSTİŞARE ZİYARETİ
SIYASET
Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, MHP Ahmetli İlçe Teşkilatını ziyaret etti. Başkan Ergün, yerel seçimler öncesi partililerle istişarede bulundu
14.12.2018

139

BAŞKAN ERGÜN'E PANKARTLI KARŞILAMA
SIYASET
Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Ahmetli ilçesinde muhtar buluşmasının ardından, ilçeye kazandırılan prestij caddelerinde incelemelerde bulundu
14.12.2018

136

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks