23 Şubat 2019 Cumartesi - 16:49:36

SON DAKİKA

5 ARALIK

NURAY ÇEVİRMECİ

4 Aralık 2017 Pazartesi | 1126 Okunma


Bugün 5 Aralık, Türk kadınları adına gurur verici bir günü kutluyoruz. 5 Aralık 1934…Türk Kadınlarına ‘Milletvekili Genel Seçimlerinde Seçme ve Seçilme Hakkı’nı tanıyan anayasa değişikliğinin 83. yıldönümü. Aynı zamanda da KADIN HAKLARI GÜNÜ… Bu anlamlı günümüzü bir Türk Kadını olarak gururla, sevinçle ve minnetle kutlarım. Bize bu haklarımızı veren Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’e layık olmaya, onun açtığı yoldan yürümeye devam edeceğiz.

Bugünkü köşemde sizlere erkek gözünden bugüne bakışı göstermek istedim.

İşte Nazım’ın kalemi;

İlk defa umuma açık bir köşede yazıyorum. Hep evde kendi köşemde yazar sonra da yırtardım. Bu benim için aslında çok zor bir iş. Benim gibi düşüncelerinin fark edilmesinden korkan birisi için epeyce zor. Ama köşenin gerçek sahibine teşekkür etmeme tabii ki mani değil. Nuray Hanım siz bu satırları okurken ben… Çok uzaklarda olur muyum bilmem ama çok minnettar olacağım. Çok önemli bir olay olduğunu oğluma anlattığımda anladım.

Gözleri büyüdü; “Gerçek gazetemi baba?”

O zaman yazmalıydım. “Bedava dondurma da yaz ama.”

1934 yılının 5 Aralık Günü Türkiye Cumhuriyeti’nin demokratikleşme hamlesinin son ayağı olarak Kadınlara seçme ve seçilme hakkı verildi. Demokrasi serüveninin finali gerçekleştirildi. Aslında bir ayıp ortadan kaldırıldı. Seçmenin kadını ve erkeği mi olurmuş ?

Bu tarihi olay vesilesiyle 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü olarak ilan edildi. İyi mi oldu kötü mü oldu emin olamamakla birlikte; madem ilan edildi haydi kutlayalım tarafındayım.

İlk satırlarımdan yanlış anlaşılmak istemem, hemen açayım. Neden insan hakları demek varken kadın hakları diye ayırıyoruz? Kadın hakları deyince aslında daha fazla ayrıştırmıyor muyuz? Diye düşünmüşümdür hep.

Ben haklar yerine tercihler üzerine yazayım. Çünkü 5 Aralık 1934’den öncede tercihleri vardı sadece sandığa yansıtamıyorlardı. Hatta tercih konusunda bence erkeklerden daha şanslılar. Biz erkekler için ayrılmış reyonlar hep hanımefendilere ayrılmış reyonlardan daha küçüktür bilirsiniz. Hatta küçücüktür. Biz erkekler dünyayı renklere ayırırken hanım efendiler renkleri bile tonlara ayırırlar.

Tercih seçeneklerini genişletirler.

Atasözleri tercih yetkisini hanım efendilere vermiş durumdadır. Bir kızı bin kişi ister bir kişi alır. Tercih yetkisi hanım efendidedir işte. Atasözü demişken payenin büyüğünü yine hanım efendilere veren bir örnek daha; Yuvayı dişi kuş yapar. Başarı hanımefendilerindir.

 

Tercihler hepimiz için büyük riskler. Her seçenek yanlış yapmaya açılan yeni bir yoldur aslında. Seçeneklerini arttırmak cesaret işidir. Özgüven işidir. Bugüne kadar yanlış tercihleriniz için ne kadar üzüldüğünüzü hatırlayın. Şimdi gülümsüyor olmak o zaman çok üzülüp çok pişman olduğunuz gerçeğini değiştirmez. Ama bir basamak daha büyüdüğünüz doğrudur. O riski almayan büyüyemez arkadaş!

 

Bu riskleri alan hanım efendilere bugün çeşitli platformlarda kadın hakları anlatılacak. Protokol dışında orada hiç erkek olmayacak. Ama bahsi geçen haklar kadınlara değil de, hakları yiyen beyefendilere anlatılsa. Sanırım bugün bunu yazmak anlamsız. Lütfen seneye kadın hakları erkeklere anlatılsın. Tabii erkek hakları da hanım efendilere. Ya da vazgeçtim. Bence böyle kalabalık bir yerde insan hakları üzerine sohbet edelim. Çay da içeriz.

 

Büyük Atatürk’ün bu güzel ve anlamlı günü risk alan, yanlış tercih yapan hanımefendiler için daha kutlu olsun efendim.

 

NURAY ÇEVİRMECİ

4 Aralık 2017 Pazartesi | 1126 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

TİCARET BAKANI MANİSA'YA GELİYOR
GÜNDEM
Manisalı Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, bugün babaocağı Demirci'de olacak… Bakan Pekcan daha sonra Manisa'da Anemon Otel'de geniş katılımlı bir toplantıda iş dünyası ile bir araya gelecek
22.2.2019

85

"AFFETMEM!"
GÜNDEM
Eski Başbakan Yardımcısı ve TBMM Eski Başkanı Bülent Arınç, AK Parti'den kopan isimlerin yeni parti kuracağı iddialarıyla ilgili konuştu, net mesajlar verdi
22.2.2019

213

MANİSALI ŞOFÖR FATMA DESTEK BEKLİYOR
GÜNDEM
Manisa'nın tek kadın şoförü olan Özel Halk Otobüsü şoförü Fatma Güngör, Kaptanlar Kulübü Ayın Kaptan Şoförü Ödülleri Şehiriçi kategorisinde tek kadın şoför olarak yarışıyor.
22.2.2019

53

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks