18 Ocak 2018 Perşembe - 07:06:07

SON DAKİKA

BABALAR GÜNÜ

NURAY ÇEVİRMECİ

13 Haziran 2016 Pazartesi | 2439 Okunma
Gecenin bir vakti uykum bölündü, balkona çıktım.
Issız, sessiz bir gece, ıhlamur kokularını getiren rüzgar ve dolunay eşlik ediyordu yalnızlığıma…
Rüzgar hızlı esince ürperdim bir an, üşüdüm. Haziran ayında üşünecek bir hava yok, beni üşüten yalnızlığın soğukluğuydu…
Yazmaya başladım. Dolunayın ışığı aydınlattı kağıdımı, kalemimi…
Saatler geçiyor, yazılarıma döküyordum uykusuzluğu. Uyumak istiyor fakat uyuyamıyordum. Yutkunmak istiyor, yutkunamıyordum. Bir şeyler boğazımda boğum boğum oluyordu.
Dolunayın ışığı yavaş yavaş kaybolurken tan ağarmaya başladı. Güneş doğdu. Uykusuz, ıssız, huzursuz bir gece daha geçmişti.
Güneş, Haziran ayının 3. Pazar gününe doğdu. Bugün yıllardır kutlanan Babalar Günüydü. Gelmesin istiyordum. Zaten özel günleri fazla ticari amaçlı buluyorum. Annemi kaybettiğim ilk yıllarda da anneler gününün gelmesini hiç istememiştim. Tıpkı bayramlar ve diğer özel günler gibi…
Ananem hep derdi; Babayı kaybedince büyüdüğünü anlar insan diye, ne kadar doğruymuş. Kaybedince anlıyor insan sözün doğruluğunu, yaşayınca anlıyor babayı kaybetmenin ne kadar acı olduğunu, zaman geçtikçe ateşin küllenip özlemin artacağını.
Ve yaşanan acıyı, özlemi kabullenmek gerektiğini anlıyor.
Babam benim çınar ağacımdı. Çınarım bazen gölgesinde üşüttü beni, yaprakları döküldü etrafımı sardı, korudu. Bazen dökülen yaprakların arasından süzülen güneş aydınlattı içimi… Ben hep çınar ağacımın gölgesinde olacağım sanıyordum, isteyince gidip göreceğim, sohbet edeceğim diye düşünürken dağ gibi çınarım yıkıldı.
Sağken, yanıbaşınızdayken, bir telefon kadar yakınken, hafızası sizi tanımasına yetebiliyorken, koşun sevdiklerinize…
Siz koşmazsanız hayat kendi hızıyla alacak elinizden.
Geçen zamanı ıskalıyoruz. Oysa ki geçen zaman gideni geri getirmiyor. Geriye onlarsız bir ıssızlık ve özlem kalıyor.
Babamın küçük kızıydım ben. İlk dansettiğim, ilk beğendiğim, hayran olduğum bir o kadar korkup çekindiğim ilk erkekti babam.
Anne olmak kolay değil diyoruz, sonuna kadar tamam ama ‘Baba' olmakta kolay değil, sözde babalık kolay.
Özde ‘Baba' olup çocuklarına sahip çıkıp koruyabilen babalara sözüm. Çocuğu nüfusa alıp soyadını vermek değil babalık. Doğumdan, okul hayatına, evliliğine, acı tatlı her gününe ortak olabilmek, içindeki sevgiyi gösterebilmek ‘Asıl Babalık'.
Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmüş. Dodd'un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüş. Babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününde yapılmaya başlanmış. İşte babalık, işte sahip çıkmak.
Baba kelimesi benim için o kadar önemli ki, sahip çıkmak, kollamak, korumak…

Öncelikle ağbim var baba olan, bana baba gibi sahip çıkan büyüklerim, dostlarım var, sonra arkadaşlarım, babalığı sadece adında değil özüyle, sorumluluğu ile yaşayıp evladını ve eşini sahiplenen.
Ve benim gibi evlatlarına hem anne hem baba olmaya çalışan anneler var. Babaların var olduğu ama varlıklarını hissetiremedikleri, her babalar günü çocukları üzülmesin diye türlü şaklabanlıklar yapan, evinde hem erkek, hem kadın olan, bekar anneler, tek başına kadınlar, dul anneler sizinde babalar gününüz kutlu olsun.
Pazar'a çok var ama size erken hatırlatma yapayım dedim; kaybetmeden gidin öpün, sevginizi gösterin babanıza…
Sevgi ile kalın …

NURAY ÇEVİRMECİ

13 Haziran 2016 Pazartesi | 2439 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • Popüler

  • En Son

  • Yorumlar

SABUNCUBELİ TÜNELİ TEMMUZA KALDI
GÜNDEM
Manisa'da 2018 yılı ilk koordinasyon toplantısı, Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer başkanlığında gerçekleştirildi… Toplantının öne çıkan konusu Sabuncubeli Tüneli oldu
17.1.2018

75

MESO BAŞKANI AKYÜZ MAZBATASINI ALDI
GÜNDEM
Geçen hafta yapılan 5. Olağan Genel Kurulu'nda yeniden Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odası (MESO) Başkanlığına seçilen Bahattin Akyüz, yeni yönetim kurulu ve denetim kurulu üyeleriyle birlikte mazbatasını aldı.
17.1.2018

53

"CHP SÜRECİN DİNAMİKLERİNİ KAVRAMALI"
GÜNDEM
Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili Erkan Akçay mecliste düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
17.1.2018

46

Content 2

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks