23 Eylül 2018 Pazar - 02:13:03

SON DAKİKA

ZAMAN GEÇSİN AMA HAYAT GEÇMESİN

NURAY ÇEVİRMECİ

22 Ocak 2018 Pazartesi | 627 Okunma


Rahmetli babam bana her zaman kartalı örnek verirdi. En zor anlarında yeniden mücadele etmek zorundasın derdi.

Hayatta öyle, çok zor bazen her şeyden kaçmak, bazen bir limana sığınmak isteriz. Ama güç yine bizde kişi kendi mücadele etmezse kimse uğraşmaz onun için. Annemi kaybettiğim gün anlatmıştı ilk defa kartalın hikayesini babam. Zorluklara mücadeleye devam ettiğin sürece hayat sana hep başka bir güzellikle geliyor.

Sabreden mücadeleye devam eden yürekler hayata tutunuyor.

Hayat hiç birimize altın tepsiyle sunulmadı ve hiç adil değil…

Bazen hiç istemediğimiz ortamlarda, taşıyamayacağımız sıfatları taşıyoruz. Çoğu zaman kendimiz için değil başkaları için yapıyoruz bunu. Hayat bu işte her zaman tatlı değil ama hep acıda değil… Dünyaya geldik bir kere ve hayat bize verilmiş en değerli en güzel hediye aslında.

Senin olanın kıymetini sen bilmezsen kimse bilmiyor.

Kartallar, kuş türleri içinde en uzun yaşayan canlılar. 70 yıla kadar yaşayan kartallar vardır. Ancak bu yaşa ulaşmak için, 40 yaşlarındayken çok ciddi ve zor bir kararı vermek zorundadır. Kartalın yaşı 40′a dayandığında pençeleri sertleşir, esnekliğini yitirir ve bu nedenle de beslenmesini sağladığı avlarını kavrayıp tutamaz duruma gelir.

Gagası uzunlaşır ve göğsüne doğru kıvrılır. Kanatları yaşlanır ve ağırlaşır. Tüyleri kartlaşır ve kalınlaşır. Artık kartalın uçması iyice zorlaşmıştır. Dolayısıyla kartalın burada iki seçimden birisini yapması gerekir. Ya ölümü seçecektir ya da yeniden doğuşun acılı ve zorlu sürecini göğüsleyecektir. Bu yeniden doğuş süreci 150 gün kadar sürecektir. Bu yönde karar verirse kartal bir dağın tepesine uçar ve orada bir kaya duvarda, artık uçmasına gerek olmayan bir yerde yuvasında kalır.

Bu uygun yeri bulduktan sonra kartal, gagasını sert bir şekilde kayaya vurmaya başlar. En sonunda kartalın gagası yerinden sökülür ve düşer. Kartal bir süre yeni gagasının çıkmasını bekler. Gagası çıktıktan sonra bu yeni gaga ile pençelerini yerinden söker çıkarır. Yeni pençeleri çıkınca kartal bu kez eski kartlaşmış tüylerini yolmaya başlar. 5 ay sonra kartal, kendisine 20 yıl veya daha uzun süreli bir yaşam bağışlayan meşhur yeniden doğuş uçuşunu yapmaya hazır duruma gelir.

Kendi yaşamımızda da sık sık bir yeniden doğuş süreci yaşamak zorunda kalırız. Zafer uçuşunu sürdürmek için, bize acı veren eski alışkanlıklarımızdan, yüklerinden ve anılarımızdan kurtulmak zorundayız. Ancak geçmişin gereksiz pişmanlıkları ve hüzünlerinden kurtulduğumuzda, deneyimlerimizin ve yeniden doğuşumuzun getireceği olağanüstü sonuçlarından tam olarak faydalanabiliriz.

Bazen küllerinden doğmak gerek hayatta. Hayat bize verilmiş en güzel en değerli hediye.

Zaman geçsin ama HAYAT geçmesin. Senin olan hayatın kıymetini bil ve yaşa hayatı…

Sevgi ile kalın…

NURAY ÇEVİRMECİ

22 Ocak 2018 Pazartesi | 627 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

HOBİ OLARAK BAŞLADI ŞAMPİYON OLDU
GÜNDEM
Hobi olarak Eskrim sporuna başlayan iş adamı Altan Ünsal, Türkiye Şampiyonu olarak, Veteranlar Dünya Şampiyonası'nda Türkiye'yi temsil edecek
21.9.2018

84

ÜZÜMDE İKİNCİ HASAT HAYALİ GERÇEK OLUYOR
GÜNDEM
Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü tarafından yürütülen Ar-Ge çalışması kapsamında, bir bağdan yılda 2 kez üzüm hasadı yapmak mümkün olacak
21.9.2018

196

BOZYAKA KARDEŞLERİN SOSYAL MEDYA ÇİLESİ BİTMİYOR
SIYASET
CHP Yunusemre İlçe Başkanı Serdar Bozyaka'nın kardeşi Sercan Bozyaka, sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan yaptığı bir paylaşım gerekçesiyle 38 gündür cezaevinde tutuklu bulunuyor
21.9.2018

83

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks