20 Ocak 2018 Cumartesi - 08:25:36

SON DAKİKA

NE BAHSEDİYORSUNUZ? O, MİLLETİN PARASI...

YAVUZ ELBİRLER

14 Ocak 2017 Cumartesi | 472 Okunma
Ehli İslamı ehli salibe çiğnetmeyen Kaid-i Azam (büyük kumandan) Mustafa Kemal'e Allah rahmet eylesin.
Muhammed Ali Cinnah (Pakistan devletinin kurucusu ve ilk devlet başkanı)
---------
Pakistan'ın büyük kuruluş kongrelerinin sonuncu toplantısında Atatürk'ün vefat haberini alırlar. Atatürk'ü kendisine manevi lider kabul ettiğini her fırsatta dile getiren Muhammed Ali Cinnah, yanındakilerin gözleri önünde gözyaşlarını tutamayarak mendili ile gözlerini silerken ağzından "Ehli İslamı ehli salibe çiğnetmeyen Kaid-i Azam (büyük kumandan) Mustafa Kemal'e Allah rahmet eylesin" sözleri dökülür.
Türk Milletinin Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde ''Ya İstiklal Ya Ölüm'' parolasıyla verdiği Milli Kurtuluş savaşı süresince, Hind Müslümanları, Anadolu'da savaşanlara yardım için para toplama işini Muhammed Ali Cinnah ve ekibindeki ünlü Türk dostu ve Mustafa Kemal hayranı Gazi Nazrul İslam'ın organizesiyle gerçekleştirmişlerdi. Bu para yardımları altı seferde Anadolu'ya -Ankara'ya- gönderilmişti. Ayrıca on ila 16 bin gönüllü fedailer Anadolu'daki Türk istiklal hareketine katılmak için toplanmıştı. Ankara'da Mustafa Kemal Paşa'nın kurduğu Hakimiyeti Milliye gazetesinin başına hem genel müdür hem de başyazar olarak getirdiği rahmetli Nizamettin Nazif Tepedelenlioğlu bu sıralar da vuku bulan bir olayı şöyle anlatır:
''Mustafa Kemal Paşa'nın henüz Çankaya Köşkü'ne taşınmadan önceki Ankara'nın ilk günlerinde İstasyondaki Direksiyon binasındaki ikametgahına çağrılır. Burada Mustafa Kemal Paşa, bankanın getirip kendisine teslim ettiği masadaki torbaları Nizamettin Bey'e göstererek;
-Bunlar Hind Müslümanlarının Anadolu mücadelesine yardım için gönderdikleri altın paralardır. Tam da zamanında ilaç gibi imdadımıza yetiştiler. Şimdi bunları al ve arabama atlayarak Taşhan'a git. Yanına alacağın 2 kişi ile bunları sayıp, zaptını tutup maliye vekiline teslim et. Makbuzunu alıp bana getir. Paraları sayarken kapıya 2 nöbetçi dikmeyi de unutma. Hadi marş marş...
Hemen dediklerini yaptım. Taşhan'ın özel odasında paraları sayarak 18 küçük torbaya doldurduk. Maliye vekiline teslim edip, makbuzunu aldık. Yine İstasyon'daki Mustafa Kemal Paşa'nın ikametgahına dönüp makbuzu kendisine teslim ettik.
Bu arada paraları sayarken bir tek altın sayım yaptığımız masadan yuvarlanıp zemindeki tahta döşemeler üzerindeki bir aralıktan kayıp bir alt kattaki at ahırlarına düşmüştü. Bunu basit görüp önemsememiş ve üstünde durmamıştık. Laf arasında Paşa'ya bundan bahsedince neye uğradığımızı şaşırdık. Paşa öfkeyle elini masaya vurarak şunları söyledi:
-Babanızın parasından mı bahsediyorsunuz?.. O, milletin parası... O para ile bir Mehmetçiğin hayatı kurtulacak.. Bir vatan parçası kurtulacak... Hemen gidin, o düşen parayı arayıp bulun. Torbasına koyun, maliye vekiline teslim edin. Makbuzu yeniden tanzim edin ve bana getirin.
Bu talimatının ardından önceki makbuzu bize verdi. Tekrar arabaya atladığımız gibi geri dönüp dediğini yaptık. Elimizde idare lambalarıyla hanın ahırına indik. Arayıp taradık ve o bir tek altın lirayı bulduk. Maliye vekiline teslim edip aldığımız yeni makbuzu Mustafa Kemal Paşa'ya götürdük. Paşa bize bir "Aferin" çektikten sonra ilave etti;
-Şimdi benim de size bir müjdem var: Bugünkü yemekte kuru fasulye ile pilav var...
Bu paralar gerçekten Ankara için ilaç olmuştu. Çünkü devlet 5 aydır memur maaşlarını veremiyordu. Keza mebuslar da maaş alamıyordu... Hey gidi günler...''
Selam ve Dua İle !
*

YAVUZ ELBİRLER

14 Ocak 2017 Cumartesi | 472 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • Popüler

  • En Son

  • Yorumlar

LİDER BOMBA GİBİ GELİYOR
GÜNDEM
Spor Toto 3.Lig 1.Grup'ta açık ara liderliğini sürdüren Manisa Büyükşehir Belediyespor yarın oynanacak Yomraspor maçına kitlendi.
19.1.2018

66

KANUNLARA UYMAYAN İŞYERLERİNE CEZA YAĞDI
GÜNDEM
Manisa Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü 2018 yılının ilk İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı yapıldı
19.1.2018

52

CHP'Lİ BALABAN SARIGÖL'DE KONUŞTU
SIYASET
Manisa'nın Sarıgöl ilçesini ziyaret eden CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, teşkilatıyla bir araya gelerek seçim çalışmalarına başladı.
19.1.2018

49

Content 2

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks