23 Mart 2018 Cuma - 00:34:21

SON DAKİKA

ATATÜRKÇÜ OLABİLMEK (2)

YAVUZ ELBİRLER

4 Kasım 2016 Cuma | 636 Okunma
Gazi Mustafa KemalAtatürk'ün dîni yönü, tam anlatılamadığı, anlamak için de bir gayret sarf edilmediği, sözde Atatürkçüler ile Türkiye Cumhuriyeti düşmanlarının fikir, faaliyet ve yoğun çabaları ile bir din düşmanı, dinsiz gibi bir yanlış imaj maalesef kitlelerin kafalarına adeta resmedilmiştir.
Atatürk'ü din düşmanıymış gibi gösterilmesi, devlet düşmanlarınca O'nun şahsın da kasıtla ve Atatürk'ün liderliğinden zerrece şüphesi olmayanların, din konusundaki bilgisizliklerinden, laikliği yanlış anlamalarından ve de sözde Atatürkçü, aslın da yeterli düzeyde bile Marksist olamayan bir takım Kemalistler ile aydın geçinenlerin de bilinçli bir şekilde ATATÜRK'ün manevi kişiliğini kendi yıkıcı ve bölücü amaçları doğrultusunda kullanmalarından kaynaklanmaktadır.
Bilinçli bir şekilde yüzyıllar boyu, Türk İslam Kültüründen soyutlandırılmaya çalışılan, bidat ve hurafeleri dindenmiş gibi kabul ettirilen topluma, O'nun bunları dinden arındırmak için yaptığı çabaları dine karşı hareketleri imiş gibi anlatıldığı ve maalesef kabul de gördüğü görülmektedir.
Her fırsatta ifade etmeye çalıştığımız üzere, Atatürk'ün samimi inançlılığı, İslam dininin özüne bağlılığı, hayatı boyunca din aleyhine bir tek söz söylemediği gibi tam tersine dini, gerçek dindarı, hakiki din adamını öven, din eğitiminin önemini belirten ve müslümanlığından dolayı iftihar ettiğini dile getiren çok sayıda konuşmaları sözleri ve yaptıkları yazılmalı, okunmalı, anlaşılmalı ve anlatılmalıdır.
Atatürk'ün, 07.02.1923 tarihinde Balıkesir- Zağanos Paşa Camii'nde irad ettiği hutbesi kendisinin din konusunda ki görüşleri konusunda başlı başına bir kaynaktır.
Din konusunda bazı görüşleri:
"Din lüzumlu bir müessesedir. Dinsiz milletlerin devamına imkân yoktur."
"Din vardır ve lazımdır. Temeli çok sağlam bir dinimiz var. Malzemesi iyi; fakat bina uzun asırlardır ihmale uğramış. Harçlar döküldükçe yeni harç yapıp binayı takviye etmek lüzumu hissedilmemiş. Aksine olarak bir çok yabancı unsur (tefsirler, hurafeler gibi) binayı fazla hırpalamış. Bugün bu binaya dokunulamaz, tamir de edilmez. Ancak zamanla çatlaklar derinleşecek ve sağlam temeller üzerinde yeni bir bina kurmak lüzumu hasıl olacaktır."
"Milletimiz, din ve dil gibi kuvvetli iki fazilete maliktir. Bu faziletleri hiçbir kuvvet, milletimizin kalb ve vicdanından çekip alamamıştır ve alamaz."
"Bizim dinimiz en makul ve en tabii bir dindir. Ve ancak bundan dolayıdır ki son din olmuştur. Bir dinin tabii olması için, akla, fenne, ilme ve mantığa tetabuk etmesi lazımdır. Bizim dinimiz bunlara tamamen mutabıktır."
"Türk Milleti daha dindar olmalıdır, yani bütün sadeliği ile dindar olmalıdır demek istiyorum. Dinime, bizzat hakikate nasıl inanıyorsam, buna da öyle inanıyorum. Şuura aykırı ilerlemeye mani hiç bir şey ihtiva etmiyor…''
"Bizim dinimiz milletimize aşağılık, miskin ve hor görülmeyi tavsiye etmez. Aksine Allah'da Peygamber de insanların ve milletlerin yücelik ve şereflerini muhafaza etmelerini emreder."
Atatürk , Hz. Muhammed'ten saygı ve övgüyle söz etmiştir ve aleyhinde söz edenlere karşı onu her zaman savunmuştur.
Atatürk, Hz. Muhammed (sav) hakkında şöyle diyor:
"O Allah'ın birinci ve en büyük kuludur. Onun izinden bugün milyonlarca müslüman yürüyor. Benim, senin adın silinir; fakat sonuca kadar o ölümsüzdür."7
"Son Peygamber olan Muhammed Mustafa (sav) 1394 yıl önce Rumi Nisan ayı içinde Rebiulevvel ayının Onikinci Pazartesi gecesi sabaha doğru tan yeri ağarırken doğdu. Gün doğmadan… Bugün o gündür. İnşaallah büyük tesadüftür. Gerçekten Arap tarihiyle bu akşam doğum gününün yıldönümüne rastlıyor.Hz. Muhammed, çocukluk ve gençlik günlerini geçirdi. Fakat henüz Peygamber olmadı. Yüzü nurlu sözü ruhani, olgunluk ve görünüşte eşsiz, sözünde doğru, yumuşak huylu ve insanlıkta ötekilere üstün olan Muhammed Mustafa önce bu özel vasıflar ve seç-kinliğiyle kabilesi içinde "Muhammedü'1-emin" oldu. Muhammed Mustafa, Peygamber olmadan önce kavminin sevgisine, saygısına, güvenine ulaştı. Ondan sonra ancak kırk yaşında nübüvvet ve kırküçüncü yaşında risalet geldi. Fahrialem Efendimiz sonsuz tehlikeler içinde bitmez sıkıntı ve zorluklar karşısında yirmi yıl çalıştı ve İslam dinini yerleştirmek için peygamberlik görevini yapmayı başardıktan sonra cennetin en yüksek tabakasına ulaştı. Kendisinin irşadına ulaşmış olan müslümanlar ve özellikle seçkin sahabe pekçok gözyaşı döktüler. Fakat insanlık gereği olan bu üzüntülü durumun faydasız olduğunuz hemen anlayan anlayışlı kişiler, Peygamberin arkasından ağlamak değil, ümmetin işlerini bir an önce güzel yürütmeye ulaştıracak tedbiri almak inancıyla toplandılar. Resul-i Ekrem'e halife olacak bir emir seçilmesi söz konusu edildi. Hz. Peygamber, dostu olan Hz Ebubekir'den şahsen çok hoşlanırdı. Son nefeslerini yaşarken Ebu-bekir'in kendisine halef olmasının uygun olacağını değişik şekillerde işaret de buyurmuşlardı."
Atatürk, Hz. Muhammed (sav) den takdirle bahsederken o devirler için de hep "Hz. Peygamberin zaman-ı saadetlerinde…" diye saygı kelimeleri kullanırdı. Ayrıca Peygamber Efendimizin dirayetli bir devlet adamı, iyi bir başkumandan olduğunu da sık sık tekrarlardı."
Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Başbakan ve Dışişleri Bakanı vasıtasıyla , ölümünden onbeş gün kadar önce dünyadaki müslümanlara gönderdiği mesajında:
''Bütün dünyanın müslümanları Allah'ın son Peygamberi Hz. Muhammed (sav) in gösterdiği yolu takip etmeli ve verdiği talimatları tam olarak tatbik etmeli. Tüm müslümanlar Hz. Muhammed'i örnek almalı ve kendisi gibi hareket etmeli; İslamiyetin hükümlerini olduğu gibi yerine getirmeli. Zira ancak bu şekilde insanlar kurtulabilir ve kalkınabilirler.'' demişler idi.
Atatürk'ün, Yüce Dinimiz İslam ve Din eğitimi üzerinde yaptıklarını başka bir yazımız da anlatacağız inşallah.
Selam ve Dua ile!..

YAVUZ ELBİRLER

4 Kasım 2016 Cuma | 636 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • Popüler

  • En Son

  • Yorumlar

PTT'DE TEHDİT EYLEMİ
SIYASET
Memur Sen'e bağlı sendika başkanları ve sendika üyeleri, PTT önünde eylem yaptı… Birlik Haber-Sen 5 No'lu Şube Başkanı Temel Çildaş, PTT Başmüdürü tarafından tehdit edildiğini öne sürdü
22.3.2018

24

LİSEDE ÖĞRETMENLERE 'MOBBİNG' İDDİASI
SIYASET
Yunusemre Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi'nde görev yapan 48 öğretmene, okul müdürü Z.A. tarafından mobbing uygulandığını iddia eden iki sendika başkanı okul önünde basın açıklaması yaptı
22.3.2018

21

İNŞAAT MÜHENDİSLERİ VALİ'YE GİTTİ
SIYASET
İnşaat Mühendisleri Odası Manisa Şube Başkanı Fethi Nazım Obus ve yönetimi Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer'e nezaket ziyaretinde bulundu.
22.3.2018

18

Content 2

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks