19 Ocak 2018 Cuma - 21:57:35

SON DAKİKA

EVET Mİ - HAYIR MI ?

YAVUZ ELBİRLER

16 Şubat 2017 Perşembe | 552 Okunma
Osmanlı Devletinin fütuhat devri 1683 2. Viyana kuşatması ile sona ermiş, sona ermekle kalmamış ve fethedilen topraklar o tarihten itibaren birer birer kaybedilmeye başlamış idi.
1876 Osmanlı - Rus, 1911 Trablusgarp, 1912 - 1913 Balkan Savaşları ve nihayet hayatta kalma ümidi ile girilen 1914 - 1918 Birinci Dünya Savaşı sonun da bütün cepheler de Mehmetçiğin yiğitçe dövüşmesine karşın mağlubiyet kaçınılmaz bir son olarak yaşandı.
15 Mayıs 1919 da İzmir, Yunan Kuvvetlerince, 16 Mart 1920 de İstanbul, İngiliz, Fransız, İtalyan ve Yunan kuvvetlerince işgal edildi.
Osmanlı Hakanı ve İslam Dünyasının Halifelik Makamı esaret altın da Mütareke dönemi Hükumetleri artık birer kukla idiler.
10 Ağustos 1920 de imzalanan Sevr Anlaşması ile Osmanlı Türk İmparatorluğu teslim oldu.
Asli unsur Türk Milletine görünür de Anadolu'nun ortasında tabir-i caiz is koyun pöstekisi kadar bir yer bırakılmış ise de kısa sürede İngiltere'nin desteğinde ki Yunan Ordusu buraları da almak üzere harekete geçecek idi.
Muğla, Antalya İtalyanlar, Adana, Urfa, Antep, Maraş, önce İngiliz, daha sonra Fransız İşgaline bırakılmıştı.
Kars, Ardahan, Sarıkamış ve Sivas da büyük Ermenistan, Doğu Karadeniz de Rum-Pontus Devletlerinin kuruluş çalışmaları başlamıştı.
Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ün 19 Mayıs 1919 da Samsuna çıkması ardından Amasya da yayınlanan Amasya Tamimi, Erzurum ve Sivas Kongrelerin de alınan kararlar ile '' Milletin içine itildiği tehlikeyi yenebilmek yine milletin irade ve azmiyle mümkün olacaktır '' diyenler 27 Aralık 1919 da Ankara'ya geldiklerin de ''YA İSTİKLAL YA ÖLÜM ' '' kararına varmışlardı.
Osmanlı Hükumetinin 30 Ekim 1918 Mondros mütarekesini imzalamış ve mütareke hükümlerine uyulması için yayınladığı emir ve tamimler, Asil Türk Milletinin şan ve şerefle dolu geçmişine, milli karakterine, onur ve haysiyetine uygun olmadığından Türk Milleti önce bu mütareke ve sonra da Sevr Antlaşması hükümlerine EVET demeyi aklından geçirmemiş,'' Vatanın Namus, Bağımsızlığın Milli Karakteri olması noktasından hareket ile teslimiyet ve işgale HAYIR demiştir.
Hayır demiş ve bu ''hayır'', Osmanlı Padişahı ve Halifesi ile Hükumetince, hayret edilecek bir şekil de hoş görülmemiş, isyan, başkaldırı olarak kabul edilmiştir. Şeyhülislam makamında alına bir fetva ile fikren, Kuva-yı İnzibatiye - Kuva-yı Ahmediye isimleri altında, işgal kuvvetlerinin maddi desteği ile kurdukları silahlı birlikler ile zor kullanarak Anadolu'nun üzerine var güçleri ile çullandılar, yer yer çıkarttıkları isyanlar ve iç çatışmalar ile binlerce inanmış masum insanı fikren şüpheye düşürerek, katlederek, kardeş kanını oluk oluk akıtarak Milli Direnişi kırmaya çalıştılar.
İşgal kuvvetlerinin esir Tek Adam baskısı ve yandaşları ile hür bir vatan toprağı üzerinde özgürce yaşamak isteyen cesur yürekli, aklın ve mantığın hakim olduğu insanlar arasında bir FETVA kavgası EVET-HAYIR kapsamında yaşandı.
Küçük düşünen, maddeyi ön plana alan, maddenin esiri olmuş,ezik, tembel, ruhların mana yapılarının da aynı hava içersinde güçsüz, gelişemeyen, yenilgiye mahkum yapıları,Milli ve Manevi Güç ile beslenmiş, aklın ve sağ duyunun hakim olduğu Ruh, Mana ve Madde yapısı karşısında başarısızlığa mahkumdur.
Bu sebeple, Ruh ve Mana yapısı güçlü Türk Milleti, kendisini yok edecek tehdide, zalime ''DUR !'', müstevliye ''BU TOPRAKLARA GİREMEZSİN'', İstanbul Hükumetine ''HAYIR'' demiş ve TÜRK MUCİZESİ, milli karakteri doğrultusun da Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK önderliğin de gerçekleşmiştir.
Allah hepsinden razı olsun.
Selam ve Dua İle !...

YAVUZ ELBİRLER

16 Şubat 2017 Perşembe | 552 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • Popüler

  • En Son

  • Yorumlar

LİDER BOMBA GİBİ GELİYOR
GÜNDEM
Spor Toto 3.Lig 1.Grup'ta açık ara liderliğini sürdüren Manisa Büyükşehir Belediyespor yarın oynanacak Yomraspor maçına kitlendi.
19.1.2018

43

KANUNLARA UYMAYAN İŞYERLERİNE CEZA YAĞDI
GÜNDEM
Manisa Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü 2018 yılının ilk İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı yapıldı
19.1.2018

33

CHP'Lİ BALABAN SARIGÖL'DE KONUŞTU
SIYASET
Manisa'nın Sarıgöl ilçesini ziyaret eden CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, teşkilatıyla bir araya gelerek seçim çalışmalarına başladı.
19.1.2018

34

Content 2

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks