19 Ocak 2018 Cuma - 22:15:58

SON DAKİKA

GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK.

YAVUZ ELBİRLER

9 Kasım 2017 Perşembe | 307 Okunma


O, "benim naçiz vücudum, bir gün elbet toprak olacaktır; fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır'' demiş idi ve “Ölüm, yenilmezi yendi. Hâkim bakışlı, madenî mavi gözleri kapandı. Fakat muazzam eser bakidir ve Türk Cumhuriyeti-nin mazisi gelecek için teminattır.”

diye yazdı ''LE TEMPS'' gazetesi.

Evet, ısrarla tekrarlıyoruz, Atatürk, can çekişmekten öte fiilen bitmiş Osmanlı İmparatorluğu'nun külleri üzerinde, Türk Milletine Türk olduğunu hatırlatarak verdiği, bütün dünyaya örnek İstiklal Savaşı sonunda, genç ve hayat dolu bir devlet, Türkiye Cumhuriyet Devletini kurmayı başaran müstesna bir şahsiyetti.

O, iktidarı, azmi, imanı, inancı, Türk Milletine güveni ve bahadırlığı ile aman bilmeyen emperyalistlerin tatbikine çalıştıkları Türk Milletini Anadolu da boğma, yok etme siyasetine karşı verilen bağımsızlık mücadelesinin önderidir.

O '' Uygarlığın coşkun seli karşısında direnmek boşunadır. Ve bilinçsiz ve boyun eğmeyenler üstüne pek acımasızdır. Dağları delen ,göklerde uçan, göze görünmeyen zerrelerden, yıldızlara dek her şeyi gören, aydınlatan, inceleyen uygarlığın güçlü ve yüksek varlığı karşısında ortaçağ düşünüşleriyle, ilkel kör inanışlarla yürümeye çalışan uluslar yok olmaya hiç olmazsa tutsak ve düşkün kalmaya mahkumdurlar. Oysa Türkiye Cumhuriyeti Halkı, yenilikçi ve gelişmiş bir yığın olarak sonuna dek yaşamaya karar vermiş, tutsaklık zincirlerini ise tarihte eşi olmayan kahramanlıklarla parça parça etmiştir.’’

''‘ Bütün Türk ve İslâm dünyasına bakınız. Anlayışları medeniyetin emrettiği kavrayış ve yükselmeye uyamadıklarından ne büyük sıkıntılar, ne acılar içindedirler. Bizim de şimdiye kadar geri kalmamız ve sonunda son felâket çamuruna batışımız bundandır. Beş altı yıl içinde kendimizi kurtarmışsak; bu düşüncemizdeki değişmedendir. ARTIK DURAMAYIZ. MUTLAKA İLERİ GİDECEĞİZ. GERİYE İSE HİÇ GİDEMEYİZ. ÇÜNKÜ İLERİ GİTMEYE MECBURUZ Millet açıkça bilmelidir. MEDENİYET ÖYLE BİR KUVVETLİ ATEŞTİR Kİ ONA İLGİSİZ OLANLARI YAKAR VE YOK EDER.'' dedi, demekle kalmadı, her daim övünçle bahsettiği, milli karakterini iyi bildiği ve bu sebeple güvendiği Türk Milleti güvenini boşa çıkarmadı, Ata'sına güvendi ve az zamanda çok büyük işler başarıldı. Bir enkaz üzerinde, doğrular muhafaza edilerek, yanlışlar düzeltilerek, temeli Türk Milli Kültürüne dayalı, Türk Medeniyetini muasır medeniyetler üzerine taşımayı ülkü edinen yeni bir toplum ile modern bir devlet inşa edildi.

O,

''Yaradılışımda bir fevkaladelik varsa Türk olmamdır''

''Benim tek üstünlüğüm Türk olmaktır.''

''Yıldırımlar yaratan bir ırkın ahfadıyız''

.''Ressamlar Türkün simasını kaybederse yıldırımları alıp çiziversinler''

''Etimin ve kemiğimin babası Ali Rıza Efendi ise fikrimin babası Ziya Gökalptir, Mehmet Emin Yurdakul'dur''

''Ben her şeyden önce bir Türk milliyetçisiyim. Böyle doğdum. Böyle öleceğim. Türk birliğinin bir gün hakikat olacağına inancım vardır. Ben görmesem bile, gözlerimi dünyaya onun rüyaları içinde kapayacağım. Türk birliğine inanıyorum, onu görüyorum. Yarının tarihi, yeni fasıllarını Türk birliğiyle açacaktır. Dünya sükununu bu fasıllar içinde bulacaktır. Türk'ün varlığı bu köhne aleme yeni ufuklar açacak, güneş ne demek, ufuk ne demek, o zaman görülecek." dedi ve Türk Yurdu Anadolu üzerinde, Türk Milleti, dili, kültürü, töresi ile ilelebet yaşasın, Türk Devleti ebediyen var olsun diye Türkiye Cumhuriyeti Devletini kurdu.

Bu sebeple diyoruz ki.

ATATÜRK,

VATANDIR,

BAĞIMSIZLIKTIR,

DEVRİMCİLİKTİR

İLERİCİLİKTİR

MEDENİYETTİR

TÜRKÇÜLÜKTÜR

TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİDİR.

Bakın ölümü üzerine Yunan basını ne yazmış:

“Her memleket, milleti zafer, refah ve saadet yolunda ilerleten büyük adamlarına heykeller dikecektir. Fakat Türkiye’nin, Kemal Atatürk’ün heykelinin yapılmasında kullanılacak taşı bulmak için dağlarını deşmesi, karıştırması icap edecektir. Zira Türkiye, herkesin haset ettiği bir adama, dostlarının ve düşmanlarının hayran olduğu bir deha adamına -kaybı yalnız Türkiye için değil, bütün medeniyet ve dünya için bir kayıp teşkil eden bir adama- malik bulunmak bahtiyarlığına nail olmuştur.”

Azizi ATAM seni ve izinde yürüyenleri rahmet ve minnetle anıyoruz.

Selam ve Dua ile !..

 

 

YAVUZ ELBİRLER

9 Kasım 2017 Perşembe | 307 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • Popüler

  • En Son

  • Yorumlar

LİDER BOMBA GİBİ GELİYOR
GÜNDEM
Spor Toto 3.Lig 1.Grup'ta açık ara liderliğini sürdüren Manisa Büyükşehir Belediyespor yarın oynanacak Yomraspor maçına kitlendi.
19.1.2018

46

KANUNLARA UYMAYAN İŞYERLERİNE CEZA YAĞDI
GÜNDEM
Manisa Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü 2018 yılının ilk İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı yapıldı
19.1.2018

33

CHP'Lİ BALABAN SARIGÖL'DE KONUŞTU
SIYASET
Manisa'nın Sarıgöl ilçesini ziyaret eden CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, teşkilatıyla bir araya gelerek seçim çalışmalarına başladı.
19.1.2018

34

Content 2

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks