21 Ocak 2018 Pazar - 11:30:07

SON DAKİKA

İLHAN EGEMEN DARENDELİOĞLU'NUN ARDINDAN

YAVUZ ELBİRLER

21 Kasım 2017 Salı | 168 Okunma


İçel'in Tarsus İlçesi'nde 1921 yılında doğan ve aynı köyün mezarlığın da 1979 Kasım ayından bu yana yatan bir yiğit adam.

O, Tarsus Çukurova Orta Okulunu ve Adana Erkek Lisesini bitirdikten sonra İstanbul Edebiyat Fakültesi Türkoloji Bölümü'nden mezun oldu. 1950’de yedek subay olarak askerlik görevinden sonra bir süre Türkçe öğretmenliği yaptı. 1969’da Adalet Partisi’nden Milletvekili seçildi.Parti de Milliyetçilerin tasfiyesi üzerine istifa etti ve... Demokratik Parti kurucuları arasın da yer aldı. Daha sonra Milliyetçi Hareket Partisine girdi ve uzun yıllar İstanbul İl Başkanlığında görev yaptı.

Türkiye Komünizmle Mücadele Derneği Genel Başkanı olan Darendelioğlu, Kominizme, marksist-Leninist, Maoist, teröre ve onların fikri ve maddi destekçilerine karşı Türklüğü, Türkiye Cumhuriyeti Devletini savunan yazıları ve kitaplarıyla Türk Milliyetçileri ve Ülkücülerin gönüllerine yer etti.

Sahibi olduğu Toprak Dergisi 1940'lı yıllarda Adana'da yayın hayatına başlamış, sonradan İstanbul Beyazıt'a taşınarak Darendelioğlu'nun son nefesini verdiği güne kadar aralıksız yayınlanmıştır. Aynı zamanda Ortadoğu Gazetesi'nin başyazarı olan Darendelioğlu, ATSIZ ATA'nın can dostlarından biri ve Türkçüler Derneği'nin ilk üyelerindendi... "Türkiye'de Milliyetçilik Hareketleri", "Türk Milliyetçiliği Tarihinde Büyük Kavga", "Nazım Hikmet Vatan Şairi mi, Vatan Haini mi?", "Türkiye'de Komünizm Hareketleri" gibi eserleriyle de Türk gençliğine ışık tuttu.

O nun kalemiyle baş edemen komunistler, özellikle Aydınlık dergisinde aleyhin de yazılar ile hedef gösterdiler.

Nihayet, 19 Kasım 1979 tarihinde, Toprak Dergisinden çıkarak, arabasuna binmek üzere iken, birden fazla kişinin açtıkları çapraz ateş ile kahpece şehit ettiler... Maalesef katilleri yakalanamadı. Durağı Cennet Olsun...

Şehit Türkçü İlhan Darendelioğlu'nun katilleri eğer cehennemi boylamadılarsa bugün hala aramızda geziyorlar...

Ve ne acıdır ki, günümüzde, uğrun da canını verdiği bir fikrin vitrindeki mensupları ve uzun süre yazı kadrosun da bulunduğu Orta Doğu gazetesin ce dahi hatırlanmamaktadır.

Selam ve Dua İle !..

 

YAVUZ ELBİRLER

21 Kasım 2017 Salı | 168 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • Popüler

  • En Son

  • Yorumlar

LİDER BOMBA GİBİ GELİYOR
GÜNDEM
Spor Toto 3.Lig 1.Grup'ta açık ara liderliğini sürdüren Manisa Büyükşehir Belediyespor yarın oynanacak Yomraspor maçına kitlendi.
19.1.2018

102

KANUNLARA UYMAYAN İŞYERLERİNE CEZA YAĞDI
GÜNDEM
Manisa Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü 2018 yılının ilk İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı yapıldı
19.1.2018

79

CHP'Lİ BALABAN SARIGÖL'DE KONUŞTU
SIYASET
Manisa'nın Sarıgöl ilçesini ziyaret eden CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, teşkilatıyla bir araya gelerek seçim çalışmalarına başladı.
19.1.2018

72

Content 2

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks