21 Ocak 2018 Pazar - 11:32:25

SON DAKİKA

İNSAN DOST İHSAN VAKFI

YAVUZ ELBİRLER

26 Haziran 2016 Pazar | 855 Okunma
İzmir Alsancak semti,1453 Sokak No 5/1 . İnsan Dost İhsan Vakfı.
Nedir, bu vakıf, ne iş yapar? Her gün onlarca insan geçer kapısı önünden ve kaç kişi bilir?
Menemen Emiralem de, Manisa yolu üzerinde, yoldan biraz içeride bir okul var. Bu okulda kimlere öğretim ve eğitim hizmeti verilr, kimler nasıl kurdular ve devlete bağışladılar bu okulu? Her gün önünden yüzlerce araç geçer ve kimse farketmez, onun orada ki varlığını ve verilen o büyük hizmeti.
Manisa İl Emniyet Müdürlüğü görevim sırasında, bir hanımefendi çalışma arkadaşları ile ziyaretime geldiler. Dostum, Arkadaşım, Hakkı kardeşimin muhterm anneleri Sabahat Akşiray Hanımefendi.
Emiralem de, Otistik çocukların, eğitimi ve öğretimi için bir okul yaptırdıklarını, malzeme ihtiyaçlarının olduğunu ifade ettiler. Manisa İl ve İlcelerinde ki dostlara isteği ilettik, tuğla, kiremit, kum, çakıl, çimento, demir...vs. akıtmışlar hayırseverler. Okul yapıldı ve devlete hibe edildi. Hala bir çok ihtiyacı vakıf ca karşılanıyor.
Ancak Sabahat Hanım, bir süredir rahatsız ve vakfın manen ve maddeten desteklenmesi gerekiyor. Dualarımız, Sabahat Anne ye ve arzusu istikametin de gayret göstermeye.
Allah sevgisi ile dolu, Mevlana, Yunuz Emre....tasavvuf erbabı ile bütünleşmiş, gerçek anlamda, özde bir Atatürk çü Sabahat Hanım.Bir Cuma sabah namazı sonrası, gelen bir zat, sorar,
-Ne İstersin, Madde mi, mana mı?
-Madde ile işim yok, mana ile hizmet.
-Peki hizmet et, der zat.
-"Hizmetim nedir?" diye sorar. Sabahat Akşıray.
-"İnsanlık fistanını giydin, dostlar hanesine girdin, İhsan lütfuna erdin, emeğini, sevgini, lokmanı, bilgini paylaşasın. Yaşlıya el, ayak, göz, kulak olasın. Yoksula aş, ocak bulasın. Öksüze kucak açasın, dertliye deva, hastaya şifa olasın. Gönlündeki sevgini her yaratılanla paylaşasın, erenler sofrasında kendini bulasın."
"İzmir'de Anıt Kadın" ödülü alan Sabahat Akşıray l987'de, "İnsan Dost İhsan Vakfı"nı kurar. Sevgi-Barış-Güven sloganını yaşamına geçiren vakfın çalışmaları uluslararası platformlarda da dikkat çeker ve ciddi mana da maddi ve manevi destek gelir.
İzmir Valileri, Vecdi Gönül, Kutlu Aktaş ve Erol Çakır büyük destek verirler.
Vakfın hayata geçirdiği en büyük proje Menemen Emiralem'de Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki "Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi/OÇEM", otistik bireylere eğitim veriyor. Merkez, Türkiye'deki ilk otizm merkezi özelliğinin yanısıra, ülkemizdeki Avrupa Otizm Birliği'ne üye tek okul.
1991 yılında UNESCO'nun ilan ettiği Yunus Emre Sevgi ve Hoşgörü Yılı'nda Sabahat Akşıray ve arkadaşları, Merhum Özal'ın desteği ile Efes Antik Tiyatro'da 26 bin izleyicinin katıldığı bir şölen düzenliyorlar.. Şölenin geliriyle dönemin İzmir Valisi Sayın Kutlu Aktaş'a gidilerek halktan elde edilen bu gelirin yine halkın hizmetinde kullanılması için ne yapılabileceği sorulmuş. Aktaş otizmden ve otistik çocukların eğitiminden bahsetmiş. Akşıray daha sonra Amerika'da "yağmur çocukların" nasıl eğitildiklerini incelemiş. 1994 yılında da merkezin temeli atılmış. Vakfın tapulu 54 dönüm arazisinde bugün ana okulundan liseye kadar eğitim veriliyor. Tiyatro ve spor salonları olan okulda 180 öğrenci, 110 eğitimci var. İzmir Büyükşehir ve Manisa Belediyeleri öğrencilerin ulaşım ve beslenmelerinde ciddi katkılar veriyorlar. Okulda meslek edinenler de var. Örneğin giydiğimiz galoşları otistik gençler yapıyorlar. Merkezde marangoz atölyesi de var, demir atölyesi de, seramik atölyesi de. Sabahat Akşıray bu çocuklara "Hasbahçenin gülleri" diyor.
D0stlar, gelin.destekleyelim, çalışalım İNSAN DOST İHSAN VAKFI için, çorbada bir tutam tuzumuz olsun. Ne dersiniz?

YAVUZ ELBİRLER

26 Haziran 2016 Pazar | 855 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • Popüler

  • En Son

  • Yorumlar

LİDER BOMBA GİBİ GELİYOR
GÜNDEM
Spor Toto 3.Lig 1.Grup'ta açık ara liderliğini sürdüren Manisa Büyükşehir Belediyespor yarın oynanacak Yomraspor maçına kitlendi.
19.1.2018

102

KANUNLARA UYMAYAN İŞYERLERİNE CEZA YAĞDI
GÜNDEM
Manisa Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü 2018 yılının ilk İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı yapıldı
19.1.2018

79

CHP'Lİ BALABAN SARIGÖL'DE KONUŞTU
SIYASET
Manisa'nın Sarıgöl ilçesini ziyaret eden CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, teşkilatıyla bir araya gelerek seçim çalışmalarına başladı.
19.1.2018

72

Content 2

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks