19 Ocak 2018 Cuma - 22:02:03

SON DAKİKA

ÖĞRENCİ GÖZÜNDE ÖĞRETMEN

YAVUZ ELBİRLER

28 Kasım 2017 Salı | 175 Okunma


Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bir gün, Çankaya'da, Köşk'ün yakının da bulunan bir İlk Okulu ziyaret eder.

Öğretmen tahta başında öğrencilere ders veren öğretmen, Cumhurbaşkanı girer girmez saygı işaretini verir, çocuklar ayağa kalkarlar, oturunuz işaretini verdikten sonra yüzünü tahtaya çevirerek dersini anlatmaya kaldığı yerden devam eder.. Atatürk, beş on dakika ayakta ders dinler ve çıkarken öğretmen yine aynı ses, aynı eda ile çocukları ayağa kaldırır ve çıktıktan sonra oturunuz işareti vererek derse devam eder..

Atatürk'ün yanındakilere;

- ''Gördünüz mü, öğretmeni ? Cumhurbaşkanına önem vermedi der ve ilave eder.

-İlk öğretmen vatanın en hayırlı elamanı. Onlar vatan çocukları ile o kadar kaynaşmışlardır ki adeta çocuklaşmışlardır. Bu öğretmen dersi bırakarak saygı gösterisi ile yanıma gelse ve çıkarken merdivenlere kadar geçirse idi, öğrencileri gözünde küçülür, belki prestijini kaybederdi, Öğrencinin gözünde en saygılı, en büyük adam öğretmendir.'' der.

Atatürk, bir köy okulunu ziyaretinde, okul bahçesinde oynayan çocuklar ile ilgilenir, onlar ile konuşur iken ders zili çalar ve öğrenciler ile birlikte sınıfa girer.

Genç öğretmen, Atatürk'ü, öğretmen kürsüsüne davet eder ise de O, kabul etmeyerek; ''Hayır, siz yerinizi alınız, dersinizi veriniz. Eğer izin verirseniz, bizde sizden faydalanmak isteriz. Sınıfında bir öğretmen cumhurbaşkanından daha büyüktür'' der ve arka sıralardan birine oturarak dersi dinler.

Ve öğretmenler ile ilgili konuşmalarında şunları söylemiş idi:

''Memleketimizi, toplumumuzu gerçek hedefe, mutluluğa eriştirmek için iki orduya ihtiyaç vardır: Biri vatanın hayatını kurtaran asker ordusu, diğeri milletin istikbalini yoğuran kültür ordusu. Bu iki ordunun her ikisi de kıymetlidir, yücedir, verimlidir, saygıdeğerdir. Fakat bu iki ordudan hangisi daha kıymetlidir, hangisi diğerine üstün tutulur? Şüphesiz böyle bir tercih yapılamaz; bu iki ordunun ikisi de hayatîdir. Yalnız siz, kültür ordusu mensupları, sizlere bağlı olduğunuz ordunun kıymet ve kutsiyetini anlatmak için şunu söyleyeyim ki, sizler ölen ve öldüren birinci orduya niçin öldürüp niçin öldüğünü öğreten bir ordunun fertlerisiniz...

Bir millet kültür ordusuna malik olmadıkça, muharebe meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin o zaferlerin sürekli neticeler vermesi, ancak kültür ordusunun varlığına bağlıdır. Bu ikinci ordu olmadan, birinci ordunun verimli sonuçları kaybolur. ...

Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden mahrum bir millet, henüz millet adını almak yeteneğini kazanmamıştır. Ona alelade bir kütle denir; millet denemez. Bir kütle millet olabilmek için, mutlaka eğiticilere, Öğretmenlere muhtaçtır. .

Memleketin muhtaç olduğu öğretmen miktarı düşünülürse, bunun daha yüz misline çıkması gerekir. Sayı noksanı, yetişen öğretmenlerimizin kıymet ve faziletteki yüksekliğiyle ancak telâfi edilebilir.

Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden mahrum bir millet henüz millet namını almak yeteneğini elde edememiştir. Ona alâlâde bir kütle denir, millet denmez… »

Selam ve Dua İle !

YAVUZ ELBİRLER

28 Kasım 2017 Salı | 175 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • Popüler

  • En Son

  • Yorumlar

LİDER BOMBA GİBİ GELİYOR
GÜNDEM
Spor Toto 3.Lig 1.Grup'ta açık ara liderliğini sürdüren Manisa Büyükşehir Belediyespor yarın oynanacak Yomraspor maçına kitlendi.
19.1.2018

43

KANUNLARA UYMAYAN İŞYERLERİNE CEZA YAĞDI
GÜNDEM
Manisa Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü 2018 yılının ilk İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı yapıldı
19.1.2018

33

CHP'Lİ BALABAN SARIGÖL'DE KONUŞTU
SIYASET
Manisa'nın Sarıgöl ilçesini ziyaret eden CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, teşkilatıyla bir araya gelerek seçim çalışmalarına başladı.
19.1.2018

34

Content 2

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks