20 Ocak 2018 Cumartesi - 08:29:47

SON DAKİKA

OKULLAR ÖNLERİN DE TRAFİK

YAVUZ ELBİRLER

26 Eylül 2016 Pazartesi | 501 Okunma
Okullar açıldı, İlk Öğretim ve Orta Öğretimde okuyan binlerce çocuğumuz her sabah okullarına gidiyorlar ve dönüyorlar. Peki! Güvendeler mi?
İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ile Okullarda ki trafik ve asayiş tedbirleri konusunda yıllar önce bir protokol hazırlamış ve bir genelge ile tedbirler kapsamında yapılması gerekenleri İllere göndermiş ve en küçük birime kadar ulaştırılmış. Her yıl da yenileniyor, basında manşet oluyor ve hayat devam ediyor.
Genelge hükümleri doğrultusun da neler yapılıyor, bilmiyorum, çünkü göremiyorum. Affınıza sığınarak, bir kaç örnek ile gördüklerimi, iki çocuğu da, ilk Öğretim de okuyan bir baba olarak ve de diğer velilerin söylem ve şikayetlerinden de esinlenerek yazacağım.
Okulların, öğrencilerin giriş ve çıkış saatlerinde, önlerini gördünüz mü? Milli Eğitim yetkilileri, okullar yöneticileri ve öğretmenler şüphesiz görüyorlar.
Trafiğin tanzim ve denetiminden sorumlu ve görevli olan, İl ve İlceler Emniyet Müdürleri lle Trafikten sorumlu Em. Md. Yardımcıları ve Trafik Denetleme Şb. Müdürlüğü personeli, muhakkak görüyorsunuzdur.
Alt yapıdan sorumlu Belediyeler yetkilileri ve çalışanları her halde sizlerde görüyorsunuz.
Okulların bulundukları cadde, sokak ve kavşaklar, servis araçları ve velilerin araçları tarafından iki hatta üç sıralı parklar ile kapatılıyor. Araç trafiği tıkanıyor. Öğranciler, gelişi güzel park etmiş bu araçlardan iniyorlar, biniyorlar veya aralarından geçerek okullarının giriş kapılarına ulaşmaya çalışıyorlar.
Servis araçları görevlileri ana sınıfları ve kreşlerdeki çocuklarımızı sınıflarından araçlara, araçlardan sınıflarına götürüyorlar. Diğer öğrenciler, o kargaşada, okula veya araçlarına ulaşmaya çalışıyorlar.
Bazı veliler, araçlarını kapıya en yakın yere park ediyorlar ki, bu parkın ikinci veya üçüncü sıra, kavşak içi olması onları bağlamıyor. Çocuklarını okula bırakıyor ve dönüyorlar ve de akşam aynı şekilde alıyorlar. Bazıları da araçlarından inme zahmetine katlanmıyor, çocuğu indirip gidiyorlar.
Çocuklar da trafikte ki ilk eğitimlerini velilerinden bu şekilde alıyorlar.
Ben, bu şehir de trafik müdürlüğü ve İl Emniyet Müdürlüğü yaptım. Şehrin ana arterleri değişmedi yeni geniş, cadde ve bulvarları ve de okulları var.
Gözlerim, okulların önlerin de trafik polislerini arıyor, trafiği tanzim eden, çocuklarımızın karşıdan karşıya emniyetli bir şekil de geçişlerini sağlayan, pırıl pırıl üniformaları içinde, güleryüzlü, müşfik, trafik polislerini ve göremiyorum.
Siyalizasyon sistemi var, ışıklar sürekli, belli bir düzen içinde yanıyorlar, sönüyorlar, araçlar duruyorlar ve hareket ediyorlar. Ne güzel değil mi?
Peki ! Işıkları yerleri doğrumu, yeterli sayıda konmuş mu?
Baktınız ve izleyip gördünüz mü?
MY Kolej, Şelale tesisleri, Cemil Çöllü Parkının bulunduğu kavşağı bir inceleyin lütfen.
İzmir istikametinden geliş de ve Kenan Evren Sanayi sitesinden inişde sağa dönüşleri düzenleyen ışıklar var. Fakat şehir merkezinden İzmir istikametine gidişte böyle bir ışık yok. Olmadığı için de kırmızı ışık yansa bile ki bu durum da yayalara yeşil ışık yanıyor, araçlar hiç sürat kesmeden sağa dönüyorlar ve bu kavşaktan minik öğrenciler geçiyorlar, geçmeye çalışıyorlar.
Aşağı da Hedef Koleji, 23 Nisan İlk Öğretim Okulu altında ki kavşak da ise sağa dönüş ışıkları hiç yok.
Bu kavşaklar da ve benzerlerin de ışıklar beşer metre geriye çekilmeli ve eksikler tamamlanmalı diye düşünüyorum.
Yine MY Kolej önünde bir otobüs durağı var. Otobüs duraklarının kavşaklara kaç metre mesafede olacağı yasa ve yönetmenlikler le belirlenmiştir. Okul önünde iki kavşak arasında kısa bir mesafede ki bu durağın, trafiği nasıl aksattığını ve tehlikeye düşürdüğünü de görün lütfen.
Ve, lütfen sorumlular, arçlarının sağ arka koltuğuna değil de öne, hatta direksiyona oturup bütün şehri, 07.00-09.00 ve 16.30- 20.00 saatleri arasın da bir gezin olmaz mı?


YAVUZ ELBİRLER

26 Eylül 2016 Pazartesi | 501 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • Popüler

  • En Son

  • Yorumlar

LİDER BOMBA GİBİ GELİYOR
GÜNDEM
Spor Toto 3.Lig 1.Grup'ta açık ara liderliğini sürdüren Manisa Büyükşehir Belediyespor yarın oynanacak Yomraspor maçına kitlendi.
19.1.2018

66

KANUNLARA UYMAYAN İŞYERLERİNE CEZA YAĞDI
GÜNDEM
Manisa Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü 2018 yılının ilk İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı yapıldı
19.1.2018

52

CHP'Lİ BALABAN SARIGÖL'DE KONUŞTU
SIYASET
Manisa'nın Sarıgöl ilçesini ziyaret eden CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, teşkilatıyla bir araya gelerek seçim çalışmalarına başladı.
19.1.2018

49

Content 2

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks