21 Ocak 2018 Pazar - 11:11:21

SON DAKİKA

ÖMER ÖNGÜT HOCAEFENDİ,

YAVUZ ELBİRLER

27 Ekim 2016 Perşembe | 764 Okunma
Manisa da, 1980 li yıllar da, bir dostumun tavsiyesi ile Rahmetli Ömer Öngüt Hocaefendi ile bir sohbetimiz olmuş idi.
Sohbetin konusu, o yıllarda faaliyetleri hız kazanmaya başlayan tarikatlar ve tarikatlar bünyesinde sayıları gün ve gün artan cemaatler idi. Açıkça söylememiz gerekir ise mezhepler, tarikatlar, cemaatlar, tasavvuf hakkında bilgimiz yok idi.
Bana, hatırladığım kadarı ile. ''bakın, devlette, polis olarak önemli bir hizmette bulunuyorsunuz. Allah nasip ederse, çok daha önemli yerler de ve önemli görevlerde hizmet edeceksiniz. Devleti ve Müslüman Türk Milletini, mukaddes dinimizi kullanarak, sadece kendi dünyevi istekleri veya hristiyan ve yahudilerin, bunların devletlerinin arzuları istikametin de nifak sokarak, bölüp parçalamak, yok etmek isteyenler var. Din, hassas bir konudur. Dini kullananlar ile mücadele etmek için iyi bilmek gerekir. '' dedikten sonra, cemaatler hakkında bir miktar bilgi vermiş idiler.
Geçen bunca yıllık zaman sürecin de, ne kadar haklı olduğunu ve bizim nasihatleri dışın da, belki de mesleğimiz gereği oluşan şüpheci yapımız ile hem onun dediklerine ve hem de cemaatlerin her gün artan faaliyetlerine karşı mesafeli ve sorgulayan bir duruşumuz oldu.
Son yıllar da yaşadıklarımız, Allah ile aldatan, para ve makam ile satın alan, tehdit ve şantaj ile ticareten ve siyaseten büyüyen, büyüdükçe azgınlaşan, toplumu ötekileştirip bölen cemaaleri, kumpasları ve devletin bütün imkanlarını kullanarak devlete ve millete saldıranları görüp yaşayınca, yıllar önceki tavsiyeleri ve nasihati tekrar hatırladık.
Baktık ki, bu gün Türk Devletini ve Türk Milletini hedef tahatasına oturtarak ve dedikleri gibi Din-i İslamı kullanarak saldıranlar, Ömer Öngüt Hoca ya da acımasızca saldırmışlar.
Bunlar nasıl müslüman, hiç Allah sevgileri ve korkuları yok mu diye üzlerek düşünüyoruz.
Bakın Ömer Öngüt Hoca, adeta çevreleri, yaşayışları ile bir refah dini yaratanlara, dini ticarette, siyasette, bölücüllükte, nifak da kullananlara Kurn-ı Kerim ve Hadislerden örnekler ile neler söylemiş;
''Tasavvuf İslâmî ilimlerin özü ve kaynağıdır. Esrar odasının ilâhî sırlarına mazhar olabilmek ve hakikatı anlamak için kurulmuş ilâhî bir ilim-irfan mektebidir. Bu tahsil sayesinde bütün ilimlerin özüne inilir.
Allah-u Teâlâ zâhiri ilimlerin öğrenilmesi için yeryüzünden âlimleri eksik etmediği gibi bâtınî ilimleri öğretmek için tarikat ehlini de eksik etmemiştir. Her zaman için Mürşid-i kâmil bulundurmaktan âciz değildir.
Âyet-i kerime'sinde şöyle buyurmaktadır:
"Yarattıklarımızdan öyle bir topluluk da vardır ki, onlar Hakk'a iletirler ve Hakk ile hüküm verirler." (A'raf: 181)
Bu tertemiz vazife mânevî bir miras olarak nebîlerden âlimlere intikal etmiştir. Buradaki âlimlerden murad, kibâr-ı evliyâullahtır.
Gayemiz İslam'dır, İsim Değil. Muradımız Allah ve Resulü'dür, Bölücülerden herhangi biri değil
Biz hiç kimseye bağlı değiliz, kimseden de bir şey beklemiyoruz. Biz ancak Hazret-i Allah ve Resul'üne -sallallahu aleyhi ve sellem- sığınırız. Onun içindir ki cesaretle konuşuyoruz. Kimseden de korkumuz yok.
Biz "İLÂHÎ GÖRÜŞ BİRLİĞİNE DAVET" ederiz. Gelenlerin gönüllerine Hazret-i Allah ve Resul'ünün -sallallahu aleyhi ve sellem- muhabbetini ve emirlerini koymaya, her türlü bölücülükten arındırmakla yalnız Hazret-i Allah ve Resul'ünde -sallallahu aleyhi ve sellem- birleştirmeye, aralarında gerçek bir kardeşliğin tesisine gayret ederiz.
Devlet ittifaktan doğar,
Devletsizlik ise nifaktan.
Müslümanların birbirine yaklaşmaları, birleşmeleri, aralarında bir dayanışma husule gelmesi en büyük arzumuzdur.
Hakk Celle ve Alâ Hazretlerimiz'den niyaz ederim ki fakirin bu arzularını basiret sahibi din kardeşlerimin ibret kulaklarına ulaştırsın, feyiz ve bereketini de ihsan buyursun.
Muhakkak iç ve dış din ve vatan düşmanlarına karşı yekvücud olmamız lâzım
Allah-u Teâlâ Ayet-i kerime'sinde şöyle buyurmaktadır:
"Amma ne var ki, insanlar din hususunda kendi aralarında parçalara bölündüler, çeşitli kitaplara ayrıldılar. Her bölük, her parti kendi tuttuğu yoldan memnundur, yanında bulunan (din veya kitapla) sevinmektedir."
(Müminun Suresi, 53. Ayet-i kerime)
Allah-u Teâlâ Ayet-i kerime'sinde şöyle buyurmaktadır:
"Onlar mü'minleri bırakıp kâfirleri dost edinirler. Onların tarafında bir şeref ve kudret mi arıyorlar? Bilsinler ki, şeref ve kudret tamamen Allah'a âittir."
(Nisa Suresi, 139. Ayet-i kerime)
Allah-u Teâlâ Ayet-i kerime'sinde şöyle buyurmaktadır:
"Yarattıklarımızdan öyle bir topluluk da vardır ki, onlar Hakk'a iletirler ve Hakk ile hüküm verirler."
(A'raf Suresi, 181. Ayet-i kerime)
Biz, din-i mübinimizi zayıf düşürmek, devletimizi bozmak, vatanımızı parçalamak isteyen her bölücüye harp ilân etmişizdir. Buna cihad-ı ekber denir, cep cihadcılığı denmez.
Hadis-i şerif'te şöyle buyuruluyor: "Onların alimleri gökkubbe altındakilerin en şerlileridir. Fitne onlardan çıktı, yine onlara dönecektir." (Beyhaki) Bunlardan birkaçı: | Yaşar Nuri Öztürk | Edip Yüksel | | İskender Evrenesoğlu | Nazmi Sakallıoğlu | | Refet Kayserilioğlu |
Allah-u Teâlâ Ayet-i kerime'sinde şöyle buyurmaktadır:
"Heva ve hevesini ilâh edinen, Allah'ın bile bile saptırdığı, kulağını ve kalbini mühürlediği, gözünün üstüne perde çektiği kimseyi gördün mü? Onu Allah'tan başka kim doğru yola eriştirebilir? Hâlâ ibret almayacak mısınız?"
(Câsiye Suresi, 23. Ayet-i kerime)
Allah-u Teâlâ Âyet-i kerime'lerinde şöyle buyurmaktadır:
"Şüphesiz sizin bu ümmetiniz bir tek ümmettir. Ben de sizin Rabbinizim. O halde benden korkun." (Mü'minun: 52)
"Fırka fırka olup dinlerini parça parça edenlerle, senin hiçbir ilgin yoktur. Onların işi Allah'a kalmıştır. Sonra O, yaptıklarını kendilerine haber verecektir." (En'am: 159)
İşte bu Âyet-i kerime, bir bölücü ile bir mümin arasında bir berzahtır. Bütün bölücülerin İslâm dairesinden atıldıklarına dair hudut çizmektedir.
Allah-u Teâlâ onları kulluğundan tardetmiş, dininden atmış, Habib-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem-ine de tardetmesi için emir buyurmuştur. "Benim onlarla ilgim yok, senin de olmasın."
Resulullah Aleyhisselâm'a emrettiği gibi, gerçek müminlere de şamildir.
Resulullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz Hadis-i şerif'lerinde buyururlar ki:
"Sizin için Deccal'den daha çok Deccal olmayanlardan korkarım."
"Onlar kimlerdir?"
"Saptırıcı imamlardır." (Ahmed bin Hanbel)
Eğer Allah-u Teâlâ'nın bu emr-i ilâhiye'sine uyarsan gerçek müslümansın. Onlardan ilgiyi kesersen imanını kurtarmış olursun. Çünkü: "Senin onlarla hiçbir ilgin yoktur." buyuruluyor.''
Selam ve Dua İle!

YAVUZ ELBİRLER

27 Ekim 2016 Perşembe | 764 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • Popüler

  • En Son

  • Yorumlar

LİDER BOMBA GİBİ GELİYOR
GÜNDEM
Spor Toto 3.Lig 1.Grup'ta açık ara liderliğini sürdüren Manisa Büyükşehir Belediyespor yarın oynanacak Yomraspor maçına kitlendi.
19.1.2018

102

KANUNLARA UYMAYAN İŞYERLERİNE CEZA YAĞDI
GÜNDEM
Manisa Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü 2018 yılının ilk İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı yapıldı
19.1.2018

79

CHP'Lİ BALABAN SARIGÖL'DE KONUŞTU
SIYASET
Manisa'nın Sarıgöl ilçesini ziyaret eden CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, teşkilatıyla bir araya gelerek seçim çalışmalarına başladı.
19.1.2018

72

Content 2

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks