23 Şubat 2018 Cuma - 02:03:52

SON DAKİKA

POLİSİN MAĞDURİYETİ NE ZAMAN GİDERİLECEK?

YAVUZ ELBİRLER

28 Ocak 2018 Pazar | 92 Okunma


Polis olmak için, önce lise eğitimini bitirecek, iki yıl süreli Polis Meslek Yüksek Okuluna sınavları kazanarak girecek ve mezun olacaksınız. Veya herhangi bir fakülteyi bitirecek ve Polis Eğitim Merkezlerinden birine sınavları kazanarak girecek ve mezun olacaksınız. Her iki halde de Polis Memuru olarak atanacaksınız.

Polis Amiri olmak için, dört yıllık bir fakülteyi bitirecek, Polis Akademisine devam edecek, mezun olacak, komiser yardımcısı olarak atanacaksınız.

Polis memurlarından arzu edenler, yönetmenliklerde belirtilen şartlara sahip ve açılan sınavları kazanır iseler, öngörülen bir eğitim döneminden sonra Baş Polis veya Komiser Yardımcısı olabilirler. Komiser sınıfındakiler eğitim durumlarına göre daha üst rütbeler çıkabilirler.

Polis olmak için sadece kabaca sıralanan bu okulları bitirmek yeterlimi?

Polis olmanın temelinde ne var?

Başka bir ifade ile Polisliği diğer devlet memuriyetlerinden ayıran nedir?

Polis Kolejine, biz kolejlilerin tabiri ile, onbeş yaşında kısa pantolon ile girdik. Orada, sınıf komiserlerimizin ve üst devre ağabeylerimizin hala unutamadığımız bir deyişleri var idi. '' Yediğiniz ekmekte, giydiğiniz üniformada, okuduğunuz kitap, kullandığınız defter ve kalemde tüyü bitmemiş yetimin hakkı var. Mezun olduktan sonra alacağınız ve bugün size harcanan her kuruş, bu memleketin namuslu insanlarının ödediği vergilerden, millete ve devlete hizmet etmeniz için geliyor ve gelecektir.'' Bu inanç ile yetişen her rütbeden Polis Amir ve memurları, güzel vatanımın her köşesinde, en ağır şartlarda, günün 24 saatinde, asayişi amme, şahıs, tasarruf emniyetini ve mesken masuniyetini korumakta, halkın ırz, can ve malını muhafaza ve ammenin istirahatini temin etmenin yanısıra yardım isteyenler ile yardıma muhtaç olan çocuk, alil ve acizlere muavenet etmekte, yasa ve yönetmenlikler ile kendisine verilen görevleri yeri geldiğinde canı pahasına yapmaktadır.

Her iktidar döneminde, polis iktidar sahipleri, çıkar amaçlı suç örgütleri tarafından kullanılmak, ideolojik kamplara ayrılarak bölünmek istenmiş, En üst makamı olan Emniyet Genel Müdürlüğü birkaç istisna dışında meslekten yetişen ehil kimselere verilmemiş, İl Emniyet Müdürlerinin bazıları ve bazen de tamamı zaman zaman değiştirilmiştir.

Ancak, hiçbir dönemde, Polis üzerinde FETO/PDY MENSUPLARI ve bunlara boyun eğenleri kadar yıpratıcı ve yıkıcı bir operasyon yapılmamıştır.

 

Polis Amirleri ve memurları, her yıl sicil almakta, terfi ve atamaları Emniyet Genel Müdürlüğü ve İç İşleri Bakanlığınca yapılmaktadır. İl Emniyet Müdürleri ise üçlü kararname ile atanmaktadırlar.

Aslolan yıllardır terfilerin ve atamaların nasıl yapıldığını, hangi kıstasların göz önüne alınıp alınmadığını, kimlerin mağdur edildiğini, incelemek, gerekiyor ise ki gerekiyor, soruşturmak, hatası, kusuru, kastı görülenleri cezalandırmaktır.

Biliyoruz ki, yıllardır, terfi sırası gelen polis amir ve müdürleri hakkında sudan sebepler ile dayanaksız ihbarlar ile soruşturmalar açılmış, soruşturmalar sebep gösterilerek yerleri değiştirilmiş, cezalar ile terfileri önlenmiş veya geciktirilmiştir. Yüzlerce ceza ve atama İdare Mahkemeleri kararları ile iptal edilmiştir. Haksız, mesnetsiz, yanlış uygulamalar, neticede ötekileştirmeyi beraberinde getirmiş, kırgın, güvensiz, karamsar guruplar meydana gelmiştir.

Polis meslek mensupları her şeye rağmen görevlerinin ve sorumluluklarının bilincinde olmuşlar ve ekmeğini yedikleri devlete ve millete ihanet etmemişlerdir.

İnanarak ve gururla diyoruz ki, Polis Teşkilatının kahir ekseriyeti Polis olmanın dayanılmaz ağırlığını mana ve maddede şerefle taşıyan, suç ve suçlu ile mücadelenin yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Koruyucu Kalkanı olan değerli bireylerdir.

Ancak, uzun yıllardır, onca talep ve anlatıma rağmen Polis meslek mensuplarının özlük haklarında köklü bir düzenlemeye gidilmemekte adeta ısrar edilmekte, eşit işe eşit ücret sözü, Polis söz konusu olduğunda göz ardı edilebilmektedir.

Ek gösterge de, 3600 ek gösterme talebi ret edilmekte. neticede emekli olduklarında mağduriyetlerinin sürdürülmesine sebep olunmaktadır.

Son olarak, kışlık bot istihkakının üç yılda bire çıkarılması da düşündürücüdür.

Selam vermekten çoğu zaman imtina edilen, ancak her dara düşüldüğünde çağırılan, hayatları pahasına hizmet eden polisimize toplumca ne zaman sahip çıkacağız?

Selam ve Dua İle!...

 

YAVUZ ELBİRLER

28 Ocak 2018 Pazar | 92 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • Popüler

  • En Son

  • Yorumlar

MHP'NİN TÜRKİYE İÇİN ÖNEMİ BÜYÜK!
SIYASET
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İl Başkanı Erkan Öztürk ve yönetimini ziyaret eden Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, MHP'nin Türk siyaseti için çok kıymetli bir parti olduğuna vurgu yaptı
22.2.2018

32

CHP'Lİ BİÇER'DEN KADIN VE ENGELLİ KOTASI
SIYASET
Ankara Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi'nde, 9-10 Martta basına kapalı yapılacak 2 günlük Tüzük Kurultayı için hazırlıklar başladı.
22.2.2018

26

‘AÇIK KAPI BİRİMİ' MANİSALILARIN HİZMETİNDE
SIYASET
Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, İçişleri Bakanlığı'nca hazırlanan 'Açık Kapı Projesi' kapsamında 15 Şubat 2018 tarihinde Manisa Valiliği giriş katında hayata geçirilen Açık Kapı Birimini ziyaret etti.
22.2.2018

26

Content 2

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks