21 Ocak 2018 Pazar - 11:14:56

SON DAKİKA

TÜRK POLİSİ

YAVUZ ELBİRLER

7 Nisan 2017 Cuma | 392 Okunma
Necip, aziz Türk Milleti tarih sahnesine çıktığı ilk günden bu güne, birlikte, huzur içinde, hür olarak yaşamasının teminatı olarak, her çağda ve her coğrafyada iz bırakan devletler kurmuştur. Bir açıdan kurulan devletlerin hanedan ve idare değişiklikleri bir yana bırakılır ise adeta birbirinin devamı olduklarını rahatça ifade edebiliriz.
Tarihinin her döneminde devletsiz kalmayan Türkler, sınırları içinde güvenlik teşkilatlarını, dıştan gelebilecek tehdide karşıda ordularını kurarak her daim hazır tuttular.
Orta Asya dan Viyana kapılarına ve oradan Türkiye Cumhuriyeti ne geçen süreçte, Yasavul, Karakullukçu, Yasakçı adları ile güvenlik teşkilatları hep var idi.
Kabul edilen tarih ile bugünkü manada Türk Polis teşkilatı, 11 rebiyülevvel 1261 tarihli Polis nizamnamesi esas alınarak Zaptiye Nezaretine bağlı olarak kuruldu. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kuruluşuna müteakip, Emniyet Teşkilat Kanunu ve Polis Vazife ve Salahiyetleri Hakkında kanunlar, nizamnameler ve yönetmenlikler ile her gün çağın gereklerine uygun olarak gelişti.
Atatürk'ün emirleri ile kurulan Polis Enstitüsü ve Polis Koleji ile yönetici kadroları yetiştirildi. Uzun yıllar, siyasal bilgiler, hukuk fakülteleri mezunları ve emekli subaylar ile yönetilen Polis teşkilatı, zaman içerisinde, Polis Koleji, Polis Enstitüsü ve Polis Akademisi mezunlarınca yönetilir hale geldi.
1962 yılında Polis Koleji ve Polis Enstitüsü Müdürlüğü görevini yürüten Emekli Albay Cemal Alkan'ın çalışma ve gayretleri ile 10 Nisan 1962 gününden itibaren Polis Teşkilatının kuruluş yıl dönümü bayram olarak kutlanmaya başlandı.
Ankara'da, 1966 yılında Polis Koleji ve Enstitüsü toplantı salonunda yapılan 121'inci kuruluş yıl dönümü kutlama törenine, 5. Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay, Senato Başkanı Şevki Atasagun, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Ferruh Bozbeyli, Başbakan Süleyman Demirel ile İçişleri Bakanı Dr. Faruk Sükan katıldılar. Kutlamalar sırasında, zamanın Emniyet Genel Müdür Yardımcısı ve Kutlama Komitesi Başkanı olan emekli jandarma Yarbay Rıfat Ergun, polis arması içinde 121 yazılı rozeti Cumhurbaşkanın göğsüne taktı.
Polis Teşkilatının her kuruluş günü, mensuplarımızca, milletimizin de haklı övgüsü ile her yıl daha da artan şevk ile gurur ile kutlanmaya devam edildi.
2000 li yıllarda Sayın Cumhurbaşkanı ve Sayın Başbakanın Ankara da kuruluş yıl dönümü, Polis Koleji ve Polis Akademisi mezuniyet törenlerine katılmaları, polisimizi moral motivasyonu yönünden güçlendirdi.
Polis Koleji ve Polis Akademisi mezunları ile değişik fakülteler mezunlarından oluşan sıralı amir kadroları, çağın gerektirdiği teknoloji ve bilgiye sahip yepyeni, devletin emrinde ve halkın hizmetinde, Polisin Adaletin İlk Kapısı olduğu fikrinden hareketle, güvenliği sağlamanın yanı sıra olmaz ise olmaz diyerek halkın güvenini sağlamak, polis-halk ilişkilerini geliştirmek için üstün gayret sarf ettiler.
Ancak, Türkiye Cumhuriyeti Devleti Devletini hedef alan dış odaklı-iç destekli veya iç odaklı-dış destekli şer güçler, polisi şahsi, ticari, siyasi menfaatleri doğrultusunda kullanmak isteyenler polisi ideolojik kamplara bölerek güvenlik hizmetlerini zaafa uğratmak istediler. Polis, direndi, suç ve suçlu ile mücadelesine devam etti ve devam edecektir.
Türk Polisi, tehdit unsuru karşısında Cumhuriyetimizin koruyucu kalkanıdır. Her bir mensubu, birer Uç Beyi misali, günün her dakikasında halkın hizmetinde, hukuka saygılı, milli kültürüne, manevi değerlerine, örf ve adetlerine bağlı, toplumun her bir ferdi ile sevinip üzülen, ülkemizin her hangi bir yerinde doğup büyümüş, aynı aile terbiyesini almış, aynı okullarda öğretim görmüş, her şartta halkının ırz, can ve malını korumak için bu göreve talip olmuşlardır.
Sayıları 200000'in üzerindeki polislerin, kötü yönetim, olaylar içerisindeki ruh halleri ve bazılarının tasvip edilemeyecek davranışlarının bu güzide mesleğin bütün mensuplarına mal edilmesi yanlıştır diye düşünüyorum.
Unutulmamalıdır ki çok zor şartlar altında görev yapan polisler de İnsandır ve bu ülkenin çocuklarıdırlar.
Ey! Devlet, Vatan, Bayrak, Millet diyerek binlerce şehit ve gazi veren vefakar ve fedakar Türk Polisi iyi ki varsınız.
Kuruluş yıl dönümümüz de bütün şehitlerimize ve hakkın rahmetine kavuşan meslek mensuplarımıza Allah tan rahmet, zor göreviniz de birlik, beraberlik ve başarılar ile ebediyete kadar var olmanızı diliyorum.
Allah sizlerden razı olsun.


YAVUZ ELBİRLER

7 Nisan 2017 Cuma | 392 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • Popüler

  • En Son

  • Yorumlar

LİDER BOMBA GİBİ GELİYOR
GÜNDEM
Spor Toto 3.Lig 1.Grup'ta açık ara liderliğini sürdüren Manisa Büyükşehir Belediyespor yarın oynanacak Yomraspor maçına kitlendi.
19.1.2018

102

KANUNLARA UYMAYAN İŞYERLERİNE CEZA YAĞDI
GÜNDEM
Manisa Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü 2018 yılının ilk İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı yapıldı
19.1.2018

79

CHP'Lİ BALABAN SARIGÖL'DE KONUŞTU
SIYASET
Manisa'nın Sarıgöl ilçesini ziyaret eden CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, teşkilatıyla bir araya gelerek seçim çalışmalarına başladı.
19.1.2018

72

Content 2

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks